Wydział Nawigacyjny

W dniach 13 – 15 marca 2018 r. trzech członków naszego koła miało przyjemność wziąć udział w światowej klasy wydarzeniu „Oceanology International 2018” w hali wystawowej „Excel” w Londynie.


Wydarzenie było ściśle związane z rynkiem morskim, gdzie liczne firmy produkujące m.in. sprzęt pomiarowy obrazujący dno, systemy pozycjonowania oraz inne, miały okazję zaprezentować się i przedstawić swoje osiągnięcia w trakcie lat działania w branży hydrograficznej.

Głównym cel to zebranie wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców z morskiej gałęzi przemysłu w jednym miejscu, co stworzyło bardzo dobrą okazję do nawiązania przydatnych kontaktów, współpracy, czy też zorientowania się na obecnym rynku usług oraz sprzętu wykorzystywanego zarówno na pełnym morzu, jak i mniejszych zbiornikach wodnych.

Do wystawiających się można zaliczyć takie firmy jak: Kongsberg, EdgeTech, Sonardyne, Teledyne, Trimble, Xylem, Fugro, Klein Marine Systems oraz wiele innych.

Niejednokrotnie studenci są zachęcani do brania udziału w takich wydarzeniach, a taka tematyka czyni nie lada okazję do zgłębienia wiedzy oraz rozwoju swoich zainteresowań.


Rysunek 1: Studenci naszej uczelni którzy wzięli udział w wydarzeniu

Wydarzenie odbyło się w Londynie, dzięki czemu można było zwiedzić wiele ciekawych miejsc i poćwiczyć język, który w danej specjalizacji (hydrografia) jest bardzo istotny. Wiele firm, przedsiębiorstw, a także innych wystawców chętnie nawiązywało rozmowę i opowiadało, co ich firma oferuje. Jednocześnie spotkanie z osobami z działu „Human Resources” dało możliwość zdobycia cennych informacji odnośnie możliwości znalezienia pracy, co sprawiło, że przybycie na targi stało się jeszcze bardziej interesujące.

Hala, na której całe wydarzenie się odbywało, była ogromna i poza odwiedzaniem dziesiątek stoisk, można było wziąć udział w bezpłatnych wykładach dotyczących badań prowadzonych nad technologiami hydrograficznymi oraz laserowymi czy też „Dema-ch”, na których prowadzący z różnych przedsiębiorstw przedstawiali swoje produkty bezpośrednio w trakcie pracy na pokładzie statków.


Rysunek 2: Studenci AM Szczecin na zdjęciu wraz z założycielem firmy "Klein Marine Systems" - Markiem Kleinem

Cały wyjazd można uznać za udany i przydatny dla przyszłych hydrografów, jak i dla tych co już parają się tym zawodem. Miejmy nadzieję, że kolejne wydarzenia będą równie dobrze zorganizowane, jak miało to miejsce w tym przypadku.


Rysunek 3: Widok z tarasu na rzekę Tamizę oraz statki wystawione dla zainteresowanych.