Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Stowarzyszenie Absolwentów Twórczość Śledziołapów - Poezja

30.11.2013

Recuerdo infantil

Był dzieckiem nie bardzo chcianym
30.11.2013

NIEE!!

Pływałem kiedyś z bardzo miłym kapitanem, starszym panem tuż przed, a może już na emeryturze... Wiadomo ogólnie, jakie to są emerytury marynarskie, więc widok dziarskiego jeszcze starszego pana na mostku nie dziwił nikogo. Był nasz pan kapitan prawdziwym dżentelmenem i chwała mu za to. Tak się bowiem składa że, aczkolwiek – jak twierdzi Conrad – morze zachowuje słodycz ducha swoich sług, to nadaje im także szorstkości... Która to cecha nie jest tą najwyżej cenioną u naszych przełożonych. „Nasz” kapitan szczęśliwie zachował cechy jak najlepsze i atmosfera na statku była dobra co, jak wiadomo, sprzyja też dobrej pracy.
25.10.2013

KORZONKI

Tego roku na Malcie maj był piękny i ciepły. Już w okolicy połowy miesiąca można się było wylegiwać na plaży i zażywać morskiej kąpieli. Nawiasem mówiąc, nie było w tym nic dziwnego. Malta położona w samym środku Morza Śródziemnego ma bardzo łagodny klimat. W zimie tylko raz w historii archipelagu temperatura spadła do minus jednego stopnia, za to w lecie często przekraczała 40 i wtedy, jakby to powiedzieć, żarty się kończyły. Stąd maj był tam bardzo przyjemnym miesiącem właśnie. Plaż nie było zbyt dużo; jednak w miejscowości Birżebugga, gdzie wybudowano wielką bazę kontenerową i gdzie zamieszkałem w pewnym hotelu plaża była tuż obok i jakoś widok bazy kontenerowej i statków nikomu nie przeszkadzał.
25.10.2013

Mój przyjaciel dyrektor

Przed pół wiekiem razem ruszyli na ryby
09.09.2013

Pierwszy jesienny sztorm

Obfite deszczem atlantyckie niże
09.09.2013

Do przyjaciół mechaników

Raz na jednym statku małym
09.09.2013

JAJECZNICA

W roku 1967 m/s ”Oksywie”, mały zgrabny stateczek należało do przedsiębiorstwa Dalekomorskie Bazy Rybackie w Szczecinie.
19.08.2013

IZKA

Awoman on board could send you the misfortune! - Mawiali starzy brytyjscy znawcy przedmiotu. Rzeczywiście, obecność kobiety na statku nie była kiedyś pożądana i wierzono że jej obecność może sprowadzić nieszczęście. Oczywiście historia pamięta różne wspaniałe wyjątki jak chociażby obecność Lady Barbary, siostry głównodowodzącego brytyjskich sił lądowych na okręcie kapitana Hornblowera.
10.07.2013

Parcie na szkło albo mała emigracja

Ci co parcie na szkło mają
10.07.2013

SYMBOL

Jednym z ciekawszych miejsc dawnego Rotterdamu był plac na którym stał pomnik Człowieka z Wydartym Sercem znany także jako Rozdarte Miasto. Słynne to dzieło stworzył w 1953 francuski rzeźbiarz pochodzenia rosyjskiego Ossip Zadkine. Rzeźba symbolizować miała miasto zniszczone nalotami lotnictwa niemieckiego w 1940. Centrum Rotterdamu zostało kompletnie zburzone: stąd rzeźba ukazująca postać człowieka z wydartym sercem unoszącego ręce w górę w geście rozpaczy, tak jak to miasto o wydartym przez wroga sercu.
05.06.2013

Ballada nawigacyjna Georges Bank 1976

Zawieszeni miedzy niebem a woda
05.06.2013

STEMPEL

Na początku lat siedemdziesiątych nastąpił zwrot w polityce Niemiec względem Polski. Za sprawą kanclerza Willy Brandta uznano nasze zachodnie granice, a on sam przeprosił w Warszawie za niemieckie zbrodnie popełnione na ziemiach polskich. Również w naszym żeglarstwie morskim nastąpił pewien zwrot; nie dotyczyło to wszystkich, ale właśnie mnie trafiło się skorzystać z dobrej podówczas sytuacji. Będąca w dobrej kondycji Stocznia Szczecińska jak to już kiedyś pisałem „zażyczyła” sobie posiadanie pełnomorskiego jachtu regatowego i to od razu z wykwalifikowaną załogą do której właśnie, jak można się było zorientować, należałem.
05.06.2013

Dziadki leśne.

Tam gdzie kolejarskie chatki...
05.06.2013

Ballada o starym bosmanie Falklandy 1983

Był raz bosman chłop na szkwał
05.06.2013

50 lat cz . I

Pięćdziesiąt lat minęło  

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana przez Microsoft

Należy użyć nowszej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę