Ustawienia dostępności

Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

"Śledziołapy" - tak nas zwał cały Szczecin i ta świetna nazwa była trafiona w 10-kę. Właśnie w rocznicę naszej pierwszej przysięgi zebraliśmy się nad jeziorem Szmaragdowym i zaczęliśmy działać.

Od lewej stoją:
  • kpt. Ela Trzeciak-Zawadzka,
  • dr Zbigniew Piętniewicz,
  • pani Nabagło,
  • red. Zofia Bąbczyńska-Jelonek,
  • kpt. Józef Herman,
  • kpt. Zbigniew Niciak,
  • kpt. Józef Nabagło,
  • kpt. Stanisław Machay,
  • st. mech. Zdzisław Drożdż,
  • st. mech. Zbigniew Czupryk

W 1962 postanowieniem Ministra Żeglugi powstała Szkoła Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie. Po wielomiesięcznych trudach i wysiłkach (adaptacja budynku, szycie sztandaru i mundurów itd.) w rocznicę wyzwolenia Szczecina na Wałach Chrobrego odbyła się uroczysta przysięga słuchaczy połączona z przekazaniem Szkole sztandaru. Mijały lata a kolejne roczniki opuszczały "budę" by ruszać na morza i oceany w pogoni za "srebrzystymi ławicami". Wszędzie gdzie znaleźliśmy się pamiętaliśmy gdzie są nasze korzenie i nie pozwalaliśmy na ich obumarcie. Gdy tylko warunki stworzone przez Dyrekcje i Rządy zapewniały nam możliwość łowienia sprawdzaliśmy się w ostrej konkurencji w międzynarodowym towarzystwie spod znaku Św. Piotra. Niektórzy mieszkają do dziś w naszym rodzinnym Szczecinie chociaż urodzili się w Krościenku lub Warszawie. Inni trafili do LOT-u jako nawigatorzy np. Kostek Ch. który, zginął śmiercią lotnika razem z Anną Jantar a jeszcze inni mieszkają w Kanadzie lub Cape Town. Łowiąc wspólnie na łowiskach całego świata stanowiliśmy dalej wspólną rybacką rodzinę kumpli i przyjaciół z szkolnej ławki.

Dziś po około 33 latach od tamtych dni przychodzi czas na zasłużony odpoczynek a i flota coraz mniejsza, więc zaczynamy powoli przechodzić w "stan spoczynku". Wspólnie z Naszą Pierwszą Damą kpt.ż.w.r.m. inż. Elżbietą Zawadzką-Trzeciak, Panem Dyrektorem Zbigniewem Piętniewiczem oraz kolegami kapitanami i starszymi mechanikami postanowiliśmy powołać Stowarzyszenie Absolwentów PSRM w Szczecinie. Nie chcemy bezczynnie siedzieć, chcemy znów się odnaleźć i spotykać z kumplami z ławki i łowisk. Patrząc ze smutkiem co dzieje się z dziełem naszych umysłów i rąk (mam tu na myśli stan polskiego rybołówstwa) mamy również nadzieję, że fishe na świecznikach zapytają nas czasami o opinię, ekspertyzę lub zdanie w istotnych sprawach dla rybołówstwa. Ale nie będziemy się narzucać, jak piszę wyżej głównym naszym celem jest nawiązanie więzi po latach. Zrobimy to za pośrednictwem Internetu i tam nas szukajcie: http://www.sledzioalapy.wiwat.pl.
Właśnie w rocznicę naszej pierwszej przysięgi zebraliśmy się nad jeź. Szmaragdowym i zaczęliśmy działać, przed nami jeszcze rejestracja Sądzie, szukanie lokalu założenie strony WWW w Internecie, ale najważniejsze, że mamy już kurs a śruba się obraca.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana przez Microsoft

Należy użyć nowszej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę