Konkurs MEWy - Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu - Akademia Morska w Szczecinie
Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Organizatorzy wierzyli w tę ideę, ale odzew ze strony uczestników przerósł oczekiwania: blisko 30 projektów, godziny pracy nad prezentacjami uczestników, zaangażowanie komisji w ich ocenę, a później – cykl spotkań online i prezentacji, które w efekcie – pozwoliły wyłonić finalistów oraz nagrodzonych.

W plebiscycie pojawiały się zarówno propozycje całkowicie nowych rozwiązań tych problemów, jak i wdrożenia technologii już istniejących, jednak wykorzystywanych marginalnie przez wysokie koszty.

Jakie propozycje ze strony uczestników okazały się przełomowe?
Wszystkie propozycje były innowacyjne, a te nagrodzone bez wątpienia cechowały się dużym rozmachem. Propozycja mobilnych farm wiatrowych zwycięzcy w kategorii uczniowskiej, która prezentowała całkowicie odmienne od aktualnego podejście do produkcji, magazynowania i wykorzystania energii z wiatru na morzu – była zdecydowanym faworytem wśród jury.
Bardzo ciekawa była także propozycja potraktowania farmy wiatrowej jako potencjalnej atrakcji architektonicznej, prezentująca rozmach właściwy znanym wszystkim dobrze niezwykłych budowli np. z Dubaju.

Zwycięzcy wśród studentów w sposób całkowicie innowacyjny spojrzeli na kwestie bilansowania produkcji z morskich farm wiatrowych. Komisja oceniła wysoko także koncepcje: alternatywnych rozwiązań okablowania farm,  nowatorskiego magazynowania energii z farm wiatrowych typu offshore czy ulepszenia technologii wodorowej w kontekście morskich farm wiatrowych.

– Autentyczny podziw wzbudził we mnie także Igor Sadowski, uczestnik młodszej kategorii aplikantów, dla którego zgłoszenie w tym konkursie to ewidentnie nie był jednorazowy projekt, lecz konsekwencja realizacji autentycznych zainteresowań, obejmujących wykonywanie działających prototypów – mówi Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – partnera konkursu, uczestniczka prac komisji konkursowej.

– Prace, które ocenialiśmy prezentowały bardzo zaawansowany poziom – zapewnia prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS. – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem uczestników Konkursu, tym bardziej, że zadanie wydawało mi się dość trudne: wizjonerskie podejście do czegoś, co znamy tylko z teorii to duże wyzwanie – dodaje.

Różnice w punktacji między finalistami były naprawdę niewielkie, a walka zacięta. W drugim etapie wszystkie prace konkursowe były naprawdę innowacyjne. –Pomysły były inspirujące – podkreśla z entuzjazmem Rektor Bejger. – Zdarzyły się propozycje, które naprowadziły mnie: zaawansowanego już naukowca – na rodzaj rozwiązania, który można zastosować w aktualnych pracach – dodaje.

Branża energetyki wiatrowej to ciągła zmiana – dynamiczny rozwój technologii i jej postępy są coraz wyraźniej. Jest to wspólna cecha wszystkich technologii odnawialnych, ale aktualnie pozytywny trend stałego wzrostu efektywności urządzeń przy stałym spadku cen energii w nich produkowanej wydaje się być najbardziej widoczny w fotowoltaice i właśnie energetyce wiatrowej, także morskiej.

Przyłączenie instalacji wytwórczych na morzu do sieci oraz przesył i dystrybucja energii są w przypadku farm wiatrowych na morzu warunkiem niezbędnym.

– Ich potencjał produkcyjny jest znaczący, dlatego wszystkie inicjatywy zmierzające do wspierania rozwoju tych farm poprzez ułatwienia procesów wyprowadzania energii, przyłączenia do sieci, dystrybucji, zarządzania popytem i podażą z produkcji, magazynowania, są na wagę złota – dodaje Magdalena Klera-Nowopolska.

Organizatorami Konkursu są: Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Partnerzy Konkursu:
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
FATHOM
Gispro
Eryk
RWE AG
Elektryka Morska
Ocean Winds
Windhunter Academy
Siemens Gamesa

Pula nagród w Konkursie obejmowała: gadżety technologiczne i ekologiczne – elektryczna hulajnoga, smartfon, tablet, butelki wielorazowe, torby, nagrody pieniężne: w puli 10 000 PLN, a także: staże i szkolenia u partnerów Konkursu: Ocean Winds oraz Windhunter Academy, chwila relaksu nad morzem dzięki Elektryce Morskiej oraz unikalna okazja – wizyta na morskiej farmie wiatrowej – ARKONA (w pobliżu niemieckiej Rugii, na Bałtyku) od RWE Renewables.

Ważną pamiątką pierwszej – nie ostatniej! – edycji Konkursu MEWy są też specjalnie zaprojektowane i ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego statuetki.

Komisja Konkursowa obradowała w składzie:
Arkadiusz Tomczak – Akademia Morska w Szczecinie, Przewodniczący Komisji
Mariusz Sikora – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Magdalena Klera-Nowopolska – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Kacper Kostrzewa – Ocean Winds
Michał Śmigielski – Morska Agencja Gdynia  Sp. z o.o.
Karolina Jastrzębska - Windhunter  Akademy Sp. z .o.o
Joanna Rzepecka – Baltic Trade and Invest Sp. z o.o
Robert Grzegorowski – RWE Renewables
Paweł Przybylski – Siemens Gamesa Renewable Energy Sp. z o.o.
Konrad Janiak – Elektryka Morska
Krzysztof Mackojc – Fathom Group
Artur Bejger – Akademia Morska w Szczecinie

Nagrodzeni:
1. Mateusz Bensch – Częstochowa (Mobilne farmy wiatrowe)
2. Bartłomiej Jurczak - Gorzów Wlkp. (Zwiększenie wydajności morskiej turbiny wiatrowej)
3. Igor Sadowski – Słupsk (Rozwój morskiej energetyki wiatrowej połączony z rozwojem transportu morskiego)
Wśród uczniów z Województwa Zachodniopomorskiego (osoby nagrodzone przez Pomorze Zachodnie):
1. Karol Mehal – Kołobrzeg (VII cudów światowej energetyki wiatrowej)
2. Maria Orłowska - Szczecin (Farmy wiatrowe i ich rozwój – umieszczenie farm w miejscu mielizn)
3. Jakub Laska – Szczecin (Usprawnienie pomiarów magnetometrycznych dna morza dla potrzeb farm wiatrowych za pomocą holowanego pojazdu dennego)
Nagrodzeni wśród studentów i doktorantów:
1. Łukasz Kobos (Solving instability of power system caused by offshore wind farms)
2. Jakub Kutyła (HVDC as the driver for Offshore Wind Energy)
3. Teodor Sawicki (UWCAES as a better solution to creating a reliable electric generation)
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę