Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Uchwałą Rady Ministrów ustanowiony został program wieloletni pod nazwą: „Budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego”. Uchwała została opublikowana 29 kwietnia.

Zapisy dokumentu zakładają uruchomienie programu budowy nowoczesnego ośrodka szkoleniowego dla branży morskiej w latach 2022-2025, wartość kosztorysowa Programu to 73 434 000 zł.

Jakie korzyści przyniesie budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego?

POSRM w założeniu ma uzupełnić powstające właśnie przy ul. Dębogórskiej Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających – obiekt o charakterze naukowo-badawczym. W bezpośrednim sąsiedztwie CEOP powstanie POSRM, gdzie rozwój nauki zostanie wzbogacony najwyższej jakości nowoczesnym kształceniem umiejętności praktycznych.  Według planów znajdzie się tu m.in. nowoczesny obiekt dydaktyczny, centrum symulacji medycznej czy centrum symulacji walki z ogniem i wodą.

Realizacja tego przedsięwzięcia realnie przyczyni się do podniesienia kwalifikacji specjalistów, którzy będą kształceni w tym miejscu – dotyczy to zarówno studentów (nie tylko uczelni morskich, ale także innych uczelni regionu), jak i pracowników branży, dla których nowoczesny ośrodek będzie stanowił atrakcyjną bazę szkoleniową.


To centrum będzie następcą naszego wysłużonego już Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego. Dzięki tej ogromnej przyszłościowej inwestycji będziemy mogli dać studentom i kursantom niezbędne w ich pracy umiejętności, których poświadczenia nie będą już musieli szukać w zagranicznych ośrodkach – podkreślał JM Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS, podczas spotkania z dziennikarzami na terenie przyszłego ośrodka. – Tak nowoczesny ośrodek pozwoli nam konkurować z najnowocześniejszymi centrami szkoleniowymi w Europie – dodawał.


Nie zwalniamy tempa w inwestowaniu w gospodarkę morską, ale również w szkolnictwo morskie, które tę gospodarkę buduje – mówił  Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej. – Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego pozwoli szkolić studentów, marynarzy, choć nie tylko, bo zakres działalności ośrodka będzie naprawdę szeroki – podkreślał.

Wieloletnie starania uwieńczone sukcesem

O budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie Akademia Morska zabiegała od blisko 10 lat, sam pomysł powstał jeszcze wcześniej. Jego potencjał dostrzeżono także w Ministerstwie Infrastruktury.


Chciałbym dziś podziękować także nieobecnemu tu ministrowi Grzegorzowi Witkowskiemu, który również popierał ideę tej inwestycji i pracował nad sukcesem tego projektu – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami JM Rektor.

Rektor podkreślił też duże zaangażowanie zachodniopomorskich posłów, którzy podczas prac w komisjach sejmowych jednogłośnie opowiadali się za tą inwestycją, upatrując w niej realny rozwój regionu.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę