Aktualności - NAVDEC na ORP Wodnik - Akademia Morska w Szczecinie
Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Zaprojektowany i opracowany w AMS system NAVDEC trafia na pokład ORP Wodnik - to debiut systemu na wymagającym rynku wojskowym.

ORP „Wodnik” to pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP, na którym zainstalowano Nawigacyjny System Wspomagania Decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. System, który został opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie w zespole prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego, miał swoją premierę rynkową w 2017 roku, kiedy to został zakupiony przez Polską Żeglugę Bałtycką.

Wybór ORP „Wodnik” w celu instalacji systemu Navdec wynika z charakteru zadań realizowanych przez ten okręt, związanych w głównej mierze ze szkoleniem praktycznym kadr dla Marynarki Wojennej RP, realizacja praktyk nawigacyjnych, astronawigacyjnych, technicznych związanych z wykorzystaniem uzbrojenia i wyposażenia okrętu, różnorodność akwenów na których są realizowane (Ocean Atlantycki, Morze Śródziemne, Morze Czarne) daje doskonałą możliwość sprawdzenia zalet systemu oraz jego wykorzystanie w procesie szkolenia podchorążych AMW. 

Współpraca z firmą THESTA pozwoliła na włączenie NAVDEC w system zintegrowanego mostka ORP „Wodnik”. To duży sukces spółki spin-out pracowników Akademii Morskiej, kierowanej przez kapitana Piotra Wołejszę, pracownika Katedry Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. 


Więcej informacji na temat systemu NAVDEC:

System wspomagania decyzji nawigacyjnych NAVDEC jest pierwszym narzędziem nawigacyjnym na świecie, które pełni funkcje informacyjne, a także typowe dla systemów wspomagania decyzji. Jego innowacyjne funkcje, znacznie zwiększające możliwości urządzeń zwykle zainstalowanych na statkach, mają obecnie zgłoszenia patentowe zarówno w kraju jak i za granicą.

 

NAVDEC uzupełnia wyposażenie nawigacyjne statku. Jest to system czasu rzeczywistego obsługiwany przez nawigatora. System obserwuje swój statek i otoczenie oraz rejestruje informacje o aktualnej sytuacji nawigacyjnej. Na tej podstawie system identyfikuje i ocenia sytuację nawigacyjną (przetwarzanie) i opracowuje rozwiązania (decyzje) zapewniające bezpieczną nawigację.

http://navdec.com/pl/

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę