Aktualności - Naukowcy ze Szczecina opracują nowe źródło energii! - Akademia Morska w Szczecinie
Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczęła się realizacja europejskiego projektu Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems, koordynowanego przez grupę badawczą z Instytutu Fizyki US. W projekcie bierze udział także dr Agata Kowalska z Zakładu Fizyki AMS.

Projekt ma szansę w najbliższych latach zyskać nowe, ekoligiczne i wydajne źródło energii, niezależne od wiatru czy słońca.

 - Wiemy, w jakich warunkach klimatycznych żyjemy, jakie zagrożenia nam towarzyszą. Bardzo się cieszę, że Uniwersytet Szczeciński jest ośrodkiem badań międzynarodowych, że wzrasta współpraca z innym uczelniami i środowiskiem gospodarczym. Jesteśmy ogromnie dumni z realizacji projektu Clean HME przez naszą uczelnię - mówił podczas briefingu rozpoczynającego projekt, prof. Andrzej Skrendo, prorektor ds. nauki US. 

Jak podkreślał dr Bohdan Bieg - Kierownik Zakładu Fizyki w Instytucie Matematyki, Fizyki i Chemii, reprezentujący podczas spotkania naszą uczelnię, trzeba pamiętać, jak ważne jest podejmowanie współpracy między uczelniami.

- Uniwersytet Szczeciński i Akademia Morska będą miały okazję współuczestniczyć w projekcie na światowym poziomie. Akademia Morska z radością włącza się we wszelkiego rodzaju propozycje naukowo-badawcze i stara się wspierać oraz uczestniczyć w projektach dotyczących nie tylko gospodarki morskiej, ale również w innych projektach, dotyczących badań energetycznych, które mają zapewnić czyste i ekologiczne źródła energii. Clean HME to jest właśnie tego typu projekt - mówił dr Bieg. 

Profesor Konrad Czerski - kierownik projektu Clean HME podkreślał, że - jak to w nauce bywa - projekt jest ryzykowny. - W nauce nie ma pewności, to nie jest technika, która musi zawsze funkcjonować. Jednak te ryzyko się opłaca. Projekt, realizowany w ramach programu Horyzont 2020, ma na celu przebadanie możliwości stworzenia nowego źródła energii - taniego, bezpiecznego i czystego. To są najważniejsze rzeczy, o których musimy myśleć. Nasze założenia będą się opierały na reakcjach jądrowych - mówił prof. Czerski. 


O PROJEKCIE Clean HME
Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems jest projektem realizowanym w ramach europejskiego programu Horyzont 2020 i konkursu pt. „Przyszłe i nowo powstające technologie”, zorganizowanego w celu finansowania przełomowych projektów badawczych o wysokim ryzyku realizacyjnym i zarazem o wysokim potencjale rozwojowym dla gospodarki i społeczeństwa Europy. 
  
Projekt będzie realizowany w ciągu najbliższych 4 lat przez europejskie konsorcjum zrzeszające 17 instytucji naukowych (m.in. Akademię Morską w Szczecinie, Uniwersytet w Uppsali, Politechnikę w Turynie, Uniwersytet w Sienie, INFN Włochy, CNRS Francja, Instytut Josefa Stefana ze Słowenii), startupy i firmy komercyjne, współpracujące z czołowymi naukowcami z USA (Massachusettes Institute of Technology) i Kanady (Lakehead University).  

Koordynatorem przedsięwzięcia jest grupa badawcza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierownictwem prof. dr hab. Konrada Czerskiego – dyrektora Centrum Fizyki Eksperymentalnej „eLBRUS” Uniwersytetu Szczecińskiego. 

CEL PROJEKTU 
Głównym celem projektu będzie stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, czyli nowego, czystego, bezpiecznego, kompaktowego i bardzo wydajnego źródła energii, które mogłoby być przełomem zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i przemysłowych. Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. W przypadku sukcesu prowadzonych badań proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu - oby efekty przerosły oczekiwania!
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę