Aktualności - Chórzyści z sukcesami na koniec roku - Akademia Morska w Szczecinie
Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Intensywna i pełna sukcesów jest końcówka roku dla Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie: dwa międzynarodowe konkursy, Grand Prix w Rzymie, 6 nagród, setki tysięcy wyświetleń!

Niezwykle pomyślny koniec roku dla Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Zespół zdobył GRAND PRIX w Rzymie oraz główne nagrody na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach. „Ale zrobiliśmy sobie prezent na święta” – powiedziała prezes Chóru, Ewa Stojek.

W czasie pandemii konkursy chóralne odbywają się w formie online. Pomimo niesprzyjających okoliczności, repertuar konkursowy został specjalnie na tej okazję nagrany w warunkach prawdziwie festiwalowych (jednokrotne wykonanie bez możliwości korekty). Nagranie wysłano na dwa międzynarodowe festiwale: 55. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowy Konkurs Chóralny Christmas Inside Roma we Włoszech. W Polsce Chór otrzymał Nagrodę Główną w konkursie Musica Sacra– Bursztynową Aureolę Świętego Piotra Apostoła, dwa złote dyplomy oraz nagrodę specjalną: Nagrodę Burmistrza Miasta Międzyzdroje.   „Ależ końcówka roku, teraz nic nas nie zatrzyma!” – powiedział chórzysta Piotr, a to była dopiero sobota. W niedzielę zostały opublikowane wyniki z konkursu w Rzymie. W festiwalu wzięły udział zespoły między innymi z Włoch, Rosji, Indonezji, Kuby, Kolumbii i Brazylii. Chór wystąpił w kategorii „Muzyka polifoniczna/chóry akademickie”, w której wzięły udział 32 zespoły i odniósł zwycięstwo zdobywając złoty dyplom. Ponadto, Chór Akademii Morskiej został oceniony na 29,5 na 30 możliwych punktów i jako najlepszy spośród 57 zespołów otrzymał nagrodę Grand Prix. „Jestem bardzo dumna z moich chórzystów, którzy potrafili zmobilizować się po długiej przerwie i zaprezentować się w wymagającym, ambitnym repertuarze a cappella. Takie sukcesy można osiągać tylko dzięki naszej wspólnej pasji i determinacji” – mówi dyrygentka chóru Sylwia Fabiańczyk – Makuch. 
 
Tuż przed „weekendem sukcesów” miała również miejsce premiera najnowszego teledysku w wykonaniu Chóru AM we współpracy z wybitnym brytyjskim wokalistą Paulem Phoenixem. We wszystkie postacie wcielili się sami chórzyści – i jak zaznaczają, plan zdjęciowy iście przypominał amerykańską produkcję. „Toss a coin to your Witcher” z serialu Netflixa w aranżacji Jacka Sykulskiego od trzech  dni cieszy się ogromną popularnością. W ostatnich miesiącach zespół, mimo pandemii, nie zwalniał tempa. Koncertował, angażował się w różnego rodzaju zdalne nagrania i projekty, brał udział w festiwalach chóralnych online, udostępniał transmisje ze swoich występów. „Przez to, w jaki sposób działamy, i jak pracujemy razem, pokazujemy, że możemy robić świetne rzeczy i dawać innym odrobinę radości” – mówi chórzystka Agnieszka Ciuruś.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę