Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Klub AZS Historia

Klub Uczelniany AZS Wyższej Szkoły Morskiej (1968-2004)
/Akademia Morska (2004-2019)


Tradycje szkolnictwa morskiego w Szczecinie sięgały 1947 r., kiedy utworzono Państwową Szkołę Morska, która wówczas nie miała statusu szkoły wyższej. Kilkakrotna reorganizacja tej placówki doprowadziła w końcu do powołania w 1968 r. Wyższej Szkoły Morskiej i ostatecznie – w 2004 r. – Akademii Morskiej w Szczecinie. Akademicki ruch sportowy ujęty został w ramy organizacyjne w postaci Koła AZS w 1964 r., jeszcze przed przekształceniem Państwowej Szkoły Morskiej w Wyższą Szkołę Morską. Rozwijał się w trudnych warunkach nie tylko ze względu na niewystarczający stan bazy sportowej, ale przede wszystkim z powodu specyfiki programu studiów, w którym znaczące miejsce zajmowały praktyki morskie, które utrudniały przygotowania studentów do cyklu akademickich zawodów sportowych. Nie przeszkodziło to jednak w osiąganiu wysokich wyników sportowych zarówno na arenie lokalnej jak i ogólnopolskiej.

W latach 1964-2019 działały następujące sekcje sportowe:

Badminton – prowadzący Norbert Marchewka, Artur Lipecki
Crossfit- prowadzący Marzena Cisło-Kuźmińska
Fitness-prowadzący Artur Lipecki
Judo – prowadzący Waldemar Sokołowski
Karate – prowadzący Wacław Antoniak, Paweł Golema, Ireneusz Nowak, Stefan Maduń, Michał Ciechanowicz,
Koszykówka – prowadzący Tadeusz Gawliński, Marian Zajączkowski, Artur Lipecki, Radosław Bojko,
Kulturystyka – prowadzący Ireneusz Okwieciński, Tadeusz Gawliński, Alojzy Gołąb, Artur Jankowiak,
Lekkoatletyka – prowadzący Tadeusz Skrzypkowski, Robert Terczyński
Narciarstwo – prowadzący Waldemar Sokołowski, Tadeusz Skrzypkowski, Artur Lipecki,
Piłka nożna – prowadzący Andrzej Bielec, Tadeusz Skrzypkowski, Norbert Marchewka, Artur Lipecki, Artur Jankowiak
Piłka ręczna – Waldemar Sokołowski
Piłka siatkowa – prowadzący Jerzy Rogalski, Tomasz Banach, Tadeusz. Skrzypkowski, Norbert Marchewka
Pływanie – prowadzący Jan Borguński, Tadeusz Skrzypkowski, Andrzej Bielec, Jakub Chuta, Dawid Zieliński, Dawid Kosiorowski,
Strzelectwo sportowe – prowadzący Rinaldo Piesiakowski, Karol Pieszak
Tenis stołowy – prowadzący Rinaldo Piesiakowski, Tadeusz Skrzypkowski, Norbert Marchewka, Wiesław Pasewicz,
Trójbój siłowy – Tadeusz Gawliński, Wojciech Jaśkiewicz
Unihokej – Artur Lipecki
Wioślarstwo – Waldemar Ostatek, Jerzy Głębocki, Wojciech Jaśkiewicz
Wioślarstwo szalupowe- prowadzący Tadeusz Gawliński, Artur Lipecki
Żeglarstwo – komandorzy Jach Klubu WSM: Andrzej Jaśkiewicz, Leszek Jaworski Antoni Brancewicz, Michał Cymbaluk,  prowadzący  Tadeusz Gawliński, Filip Woźniak,

W ramach Mistrzostw Polski Akademia Morska rywalizowała najpierw w grupie Wyższych Szkół Morski i Wyższych Szkół Inżynieryjnych, potem dołączyły Filie Politechnik, następnie Akademie Rolnicze, Akademie Ekonomiczne, aż w końcu znalazła się w typie uczelni społeczno-przyrodniczych.
W 1983 r. w inauguracyjnej edycji Mistrzostw Polski Szkół Wyższych, WSM zajęła VI m na dziewięć tego typu uczelni w kraju, a w 1990 r. została uznana za najbardziej usportowioną w swojej grupie i uhonorowana pucharem Zarządu Głównego AZS.

Do najważniejszych osiągnięć KU AZS WSM/AM należały (w kolejności chronologicznej):

I m w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski TU w pływaniu w 1970 r.
I m zespołowo w Mistrzostwach Polski TU w tenisie stołowym w Katowicach w 1982 r.
I m indywidualnie A. Wendta w Mistrzostwach Polski TU w tenisie stołowym w Katowicach w 1982 r.
I m zespołu WSM w Dolnośląskich Mistrzostwach Karate w Wałbrzychu w 1982 r.
II m osady WSM w Międzynarodowych Regatach Wioślarskich w 1982 r.
II m zespołu WSM w Akademickich Mistrzostwach Polski TU w judo w Szczecinie w 1983 r.
II m zespołu koszykarzy na Mistrzostwach Polski TU w Koszalinie w 1983 r.
I m zespołu koszykarzy na Mistrzostwach Polski TU w Radomiu w 1985 r.
II m zespołu WSM w Pucharze Polski w Judo Zarządu Głównego AZS w Opolu w 1985 r.
II m zespołu WSM w Akademickich Mistrzostwach Polski w Judo w Opolu w 1985 r.
II m zespołu siatkarzy na Mistrzostwach Polski TU w Koszalinie w 1986 r.
II m zespołu koszykarzy na Mistrzostwach Polski TU w Koszalinie w 1987 r.
I m zespołu WSM na Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Gdyni w 1987 r.
III m zespołu siatkarzy na Mistrzostwach Polski TU w Szczecinie w 1988 r.
II m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym drużyn 5-osobowych w Elsfleth w 1988 r.
II m zespołu siatkarzy na Mistrzostwach Polski TU w Opolu w 1989 r.
I m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym drużyn 5-osobowych w Elsfleth w 1989 r.
I m zespołu WSM w Międzynarodowym Turnieju Karate w 1989 r.
II m zespołu WSM w Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski w kumite w 1989 r.
I m zespołu WSM na Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Szczecinie w 1990 r.
I m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym drużyn 5-osobowych w Elsfleth w 1990 r.
II m zespołu koszykarzy na Mistrzostwach Polski TU w Radomiu w 1991 r.
II m zespołu siatkarzy na Mistrzostwach Polski TU w Opolu w 1991 r.
III m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym w Gründendeich w 1991 r.
I m zespołu piłki nożnej w Akademickich Mistrzostwach Polski TU w Radomiu w 1991 r.
II m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym w Bremen w 1992 r.
II m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym w Warnemünde-Rostok w 1992 r.
I m zespołu WSM na Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Szczecinie w 1992 r.
III m zespołu piłki nożnej w Międzynarodowym Turnieju Halowym w Elsfleth w 1993 r.
I m osady WSM w Mistrzostwach Ligi Wioślarskiej w 1995 r.
I m zespołu WSM na Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Poznaniu w 1996 r.
I m osady WSM w X Międzynarodowych Regatach Szalupowych w Bremen w 1996 r.

Ostatnie 22-lecie (1997-2019) to przede wszystkim sukcesy sekcji wioślarskiej ( która od 1997 roku nie oddała zwycięstwa w ósemkach wioślarskich wśród uczelni szczecińskich wygrywając 22 lata z rzędu), sekcji ergometru wioślarskiego, sekcji pływackiej, sekcji trójboju siłowego, lekkoatletyki, karate i innych.

Do największych sukcesów w tym okresie należy zaliczyć:

-  Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych  w karate we Wrocławiu w 1998 r. w TU (złoty medale: Kamil Malentowicz, brązowe medale: Przemysław Prus, Agata Durska)
- III m WSM w Mistrzostwach Polski TU w siatkówce plażowej w Gdyni w 1999 r. (Michał Paluszkiewicz i Maciej Dziewięcki)
-  III m WSM w Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Poznaniu 2000 r.
-  Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w karate w Olsztynie w 2003 r w TU (Agata Durska złoty i srebrny medal, Damian Marciniak dwa srebrne medale)
-  II m WSM Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w ergometrze wioślarskim w Szczecinie w 2004 r
-  II i III m WSM w Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Szczecinie 2004 r, organizator Akademia Morska ( 2 złote medale Tomasz Rosiński, Michalina Średnicka, Mariusz Psujek, srebrne medale Maciej Wojtakajtis, Tomasz Suleja, brąz dla Barbary Ilnickiej)
-  III m WSM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w ergometrze wioślarskim w 2004 r w TU
- III m AM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w wioślarstwie w 2005 r
- I m AM w Międzynarodowych zawodach szalupowych w Warnemunde w 2005 r
- II m AM w Studenckich Mistrzostwach Świata – eliminacje Polskie , Gdynia 2006 r
- Indywidualnie złote medale Sławomir Skrodziuk, Patryk Trocki w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w trójboju siłowym w 2007 r
- III m AM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w wioślarstwie w 2008 r
-  I m AM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w ergometrze wioślarskim w Warszawie w 2008 r w TU
-  Indywidualnie złoty medal Sebastian Kołsut i srebrny medal Patryk Trocki w  Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w trójboju siłowym w Supraślu w 2008 r
-  III m AM w Mistrzostwach Polski TU w pływaniu w Szczecinie w 2008 r, brązowy medal Adama Wierzchowieckiego – 50 m st. Grzbietowym
- II m AM w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w ergometrze wioślarskim w 2009 r Warszawie w TU ( srebrne medale Michał Klukowski i Dominik Górecki)
- I m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim w 2011 r w Warszawie w TU (złote medale Kacper Białkowski i Michał Tarnowski)
- I m w Mistrzostwach Świata w Grapplingu w Skale 2012, złoty medal Piotr Podstawczuk
- II m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim w 2014 r w TU w Toruniu
- I m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu w TU – Poznań 2015
- I m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim w TU – Warszawa 2015
- III m indywidualnie AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, Łódź 2015 – Justyna Romej 3000m w TU
-  II m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim , Warszawa 2016 w TU, indywidualnie brązowy medal Jan Kucera w klasyfikacji generalnej
-  I m indywidualni AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w karate, Mikołów 2016 (Justyna Szmajdka - kumite )
- I m AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie w TU , Wilkasy 2016
- III m indywidualnie AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, Łódź 2017 – Justyna Romej 6000m w TU
      - III m indywidualnie w Mistrzostwach Europy w Karate 2016 – Justyna Szmajdka
- II m indywidualnie AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w karate Fudokan 2017  (Justyna Szmajdka.)
- III m indywidualnie AM w Akademickich Mistrzostwach Polski w Judo, Łódź 2017, Rodion Kostyliev.
- II m w Akademickich Mistrzostwach Polski w Wioślarstwie – dwójka podwójna – Fryderyk Grodecki, Aleksander Florczak, Bydgoszcz 2017,
- I m w typie uczelni w Akademickich Mistrzostwach Polski w Ergometrze Wioślarskim, Warszawa 2018,
- Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce w Lublinie 2018w typie uczelni:
Rzut oszczepem I m – Mateusz Gunera, rzut dyskiem II m – Monika Pawlak, bieg 1500m I m Justyna Romej,
- III m w Akademickich Mistrzostwach w Lekkoatletyce, III m Anna Wiktorczyk w biegu na 1500 m, Łódź 2019,
- II m w Akademickich Mistrzostwach Europy w wioślarstwie, dwójka podwójna: Fryderyk Grodecki, Aleksander Florczak, Szwecja 2019.

Poniżej przedstawiamy studentów, których osiągnięcia spowodowały, że zostali wybrani najlepszymi sportowcami w danym roku akademickim:

1966 – Jacek Kumoch – reprezentant uczelni w piłce siatkowej, LA, wioślarstwie
1967 – Adam Awdziejczyk – reprezentant uczelni w p. siatkowej i nożnej
1968 – Ryszard Śmigaj – akademicki mistrz Szczecina w tenisie stołowym
1969 – Stanisław Tomaszewski – rekordzista uczelni w pływaniu
1971 – Tomasz Roszak – reprezentant uczelni w piłce ręcznej, strzelaniu i wioślarstwie
1972 – Jacek Święch – reprezentant uczelni w piłce koszykowej
1974 – Ryszard Panasiuk – złoty medalista Mistrzostw Polski w pływaniu
1975 – Janusz Piszczek- wielokrotny rekordzista uczelni w strzelaniu, wioślarz
1976 – Krzysztof Klukowski – mistrz Polski w wioślarstwie
1977 – Jerzy Jendza – medalista mistrzostw Polski w pływaniu
1978 – Marek Endzelm- wielokrotny rekordzista w strzelaniu
1979 – Lech Miłoszewski – uczestnik mistrzostw Europy w karate
1980 – Joachim Paloc – reprezentant uczeni w judo
1981 – Roman Mańczyk – reprezentant uczelni w piłce koszykowej
1982 – Witold Ratajczak – medalista Mistrzostw Polski w tenisie stołowym
1983 – M. Wasielewski – medalista Mistrzostw Polski w tenisie stołowy
1984 – J. Polarczyk – srebrny medalista mistrzostw Polski w koszykówce
1985 – Mieczysław Drozd – reprezentant uczelni w judo
1986 -  Janusz Jadwisiak – złoty medalista Mistrzostw Polski w tenisie stołowym
1988 – Marek Andrys – złoty medalista mistrzostw Polski TU w pływaniu
1989 – Marek Matysik – złoty medalista Mistrzostw Polski TU w koszykówce
1990 – Mariusz Mirus – brązowy medalista Mistrzostw Polski TU w koszykówce
2004 -  Tomasz Suleja – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski TU w pływaniu
2005 – Michał Kwiatkowski – medalista Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim oraz Mistrzostw Polski TU w pływaniu
2009 – Michał Klukowski – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim, rekordzista uczelni na 1000m z czasem2,50:4
2010 – Patryk Trocki – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym
2011 – Kamil Tarnowski – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim
2014 – Kacper Białkowski – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim, I m-ce w Akademickich Mistrzostwach Świata w wioślarstwie i III m-ce Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w wioślarstwie
2015 – Justyna  Romej – reprezentantka uczelni w LA, wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych na 3000 i 6000m
2016 – Justyna Szmajdka – reprezentantka uczelni w karate, wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w karate, brązowy medal w mistrzostwach Europy;
Jan Kucera – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim, reprezentant uczelni w wioślarstwie.
2017 – Jan Kucera – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim.
2018 – Michał Sobanda – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim.
2019 – Fryderyk Grodecki – wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie i ergometrze wioślarskim, medalista Akademickich Mistrzostw Europy.


Prezesi Klubu Uczelnianego AZS WSM/AM:

- Leszek Jaworski – 1969-1972 i 1972-1975
- Maciej Tarchalski – 1975-1978 i 1978-1981
- Józef Kirkiewicz – 1981-1984
- Leszek Plewiński – 1984-1987 i 1987-1990
- Jerzy Kosiński – 1993-1995, 1995-1997 i 1997-1999
- Przemysław Rajewski – 1999-2001 i 2001-2003
- Andrzej Stefanowski – 2003-2005
- Zbigniew Szozda – 2005-2007 i 2007-2009
- Przemysław Rajewski – 2009-2011 i 2011-2013
- Piotr Treichel – 2013-2015 i 2015-2017
- Agnieszka Deja – 2017-2019

- Źródła naukowe: Szkolnictwo Morskie Szczecina w latach 1947-1997, wydawnictwo FOKA 1997, Szczecin; zasoby własne KU AZS AM.

 
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę