Erasmus+ Przygotowanie wyjazdu
Learning Agreement for studies
Każdy wyjazd na studia w ramach programu ERASMUS+ wymaga zawarcia trójstronnej umowy Learning Agrement for Studies (po polsku dokument ten nazywamy Porozumieniem o programie studiów), dalej zwanej LA for studies.
Stronami, które akceptują ten dokument są:
- student,
- Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus+ z wydziału, na którym studiuje student w Akademii Morskiej w Szczecinie (Sending institution),
- Koordynator Wydziałowy z odpowiedniego Wydziałowego Uczelni Przyjmującej (Receiving Institution).
Wzór Learning Agrement for studies znajduje się tutaj - należy jednak pamiętać, że Uczelnie Przyjmującej częściowo uzupełniają LA for studies podając swoje dane, dlatego należy Learning Agreement pobierać bezpośrednio ze strony wybranej Uczelni.
Instrukcja uzupełniania Learning Agreement i wersja multimedialna.
Learning Agreement for studies składa się z 3 części (omówienie poniżej):
- Before the mobility (część wypełniana przed wyjazdem)
- During the mobility (część wypełniana w trakcie pobytu na wymianie)
- After the mobility (część wypełniana po powrocie)
Jak przygotować Learning Agreement for the studies?
Są dwa powody przygotowanie Learning Agreement. for studies.
Pierwszym jest ustalenie programu zajęć studenta w czasie wymiany (na Uczelni Przyjmującej). Program zajęć student ustala wspólnie z Koordynatorem Wydziałowym Programu ERASMUS+, na podstawie programu zajęć Uczelni Partnerskiej dostępnej dla studentów przyjeżdżających oraz programu studiów w Akademii Morskiej w Szczecinie. Drugim jest ustalenie uznawalności akademickiej przedmiotów realizowanych za granicą w Akademii.
Na spotkanie z Koordynatorem Wydziałowym trzeba się umówić za pośrednictwem Dziekanatu.
Do spotkania należy się odpowiednio przygotować
- sprawdzając listę dostępnych przedmiotów na uczelni partnerskiej;
- sprawdzając listę przedmiotów w AM w trakcie zaplanowanej mobilności;
- przygotowując propozycję przedmiotów jakie student chciałby realizować na Uczelni Partnerskiej.
Ustalając z Koordynatorami Wydziałowymi kwestię LA pnależy pamiętać by omówić również inne kwestie organizacyjne dotyczących wyjazdu - takich jak terminy praktyk, różnice w kalendarzach Uczelni, czy ewentualne różnice programowe (STCW). Należy też zwracać uwagę na to w którym semestrze (letnim czy zimowym) proponowane zajęcia są one organizowane i w jakim języku będą dostępne.
Część Before the mobility
Tabela A dotyczy przedmiotów jakie macie Państwo ma zrealizować w Uczelni Przyjmującej, natomiast tabela B przedmiotów jakie zostaną zaliczone w AM po zrealizowaniu tego programu. Przedmioty w LA dobierane są na podstawie zbieżnych efektów kształcenia oraz liczby punktów ECTS - decydujące jest zatem porównanie treści programowych.
Zazwyczaj w czasie 1 semestru student na uczelni przyjmującej realizuje 30 ECTS a w ciągu roku akademickiego 60 ECTS. W niektórych przypadkach Koordynator Wydziałowy zaakceptować mniejszą liczbę ECTS (np. w przypadku różnic programowych wynikających z STCW). LA for studies sporządza się w 3 egzemplarzach (po jednym dla każdej Uczelni i dla studenta).
Część During the mobility
Część LA for studies sporządzana w czasie pobytu na wymianie. Służy wprowadzaniu zmian do pierwotnie ustalonego programu zajęć (tabela C) i ewentualnych zmian dotyczących uznawalności (tabela D).
Wszelkie propozycje zmian w LA należy zgłosić (za pośrednictwem email) Koordynatorowi Wydziałowemu najpóźniej w ciągu miesiąca od przyjazdu na uczelnię Partnerską. Wskazując planowane zmiany należy podać przyczynę rezygnacji z pierwotnych przedmiotów oraz dostarczyć opis proponowanych nowych przedmiotów.
Zmiany należy najpierw omówić Koordynatorem z Uczelni przyjmującej a następnie opisać proponowane zmiany Koordynatorowi Wydziałowemu z AM i uzyskać jego zgodę dla proponowanych zmian. Jeżeli po powrocie studenta z Uczelni Przyjmującej wykaz ocen Transcript of records potwierdza przedmioty nieujęte w Porozumieniu, a zmiana LA polegająca na dodaniu przedmiotów nie została dokonana wg opisanej powyżej procedury - oznacza to samowolną decyzję studenta. Koordynator Wydziałowy może odmówić uznania dodatkowych przedmiotów.
Część After the mobility
Część wypełniana po powrocie student z wymiany. Służy do rozliczenia wyników studenta uzyskanych na Uczelni Zagranicznej. W tabeli E uwzględnia się się przedmioty zaliczone na Uczelni Przyjmującej (na podstawie Transcript of records) a w tabeli F przedmioty zaliczone w Akademii Morskiej w Szczecinie.