Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej In memoriam

„Coraz to Ciebie jako z drzazgi smolnej
Wokoło lecą szmaty zapalone
Gorejąc nie wiesz, czy staniesz się wolny
Czy to co w Tobie będzie zatracone
Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burza
Czy zostanie na dnie popiołu
Gwiaździsty dyjamnent
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?" (C K Norwid)

27/03/2021 roku, nawieczną wachtę odszedł nieodżałowanej pamięci Eugeniusz Andrzej Daszkowski. W lutym ukończył 91 lat, lecz w ostatnich miesiącach zmagał się z ciężką chorobą.

W asyście pocztów sztandarowych Akademii Morskiej i Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku w alei Kombatantów.
 
Po modlitwie księdza pallotyna szczecińskiego Stella Maris Stanisława Flisa i księdza Łukasza z parafii Przemienienia Pańskiego na Gumieńcach pożegnali zmarłego: kpt. Marian Cebrat. kpt. Józef Gawłowicz i prezes ZLP Leszek Dembek.
 
Całe swoje życie poświęcił młodzieńczej pasji marząc o dalekich morzach już w rodzinnym Wyszkowie jako chłopiec podczas beztroskiego dzieciństwa w latach 1930 – 1939. Nawałnica wojenna i nauka w ukryciu zakłóciły szczęśliwe lata, a działalność w Szarych Szeregach podkreśliły młodzieńczy patriotyzm.
 
Po wojnie realizował spełnienie marzeń i pierwszą przygodę morską - Szkołę Jungów, a później legendarną Państwową Szkołę Morska w Szczecinie przy alei Piastów.
 
Odebranie prawa pływania za Szare Szeregi skutkowało podjęciem pracy na lądzie a po zmianach władzy odbył pierwszy rejs jako marynarz na „Satu”. Później studiował na Politechnice Szczecińskiej.
 
Od 1969 roku objął godność Rektora szczecińskiej Alma Mater Mariniensis i pełniłeś ją prze dwie kadencje. Równolegle rozwinął działalność literacką na wielka skalę, która zaowocowała trzydziestoma tytułami.
 
 
Ryszard Wasik urodził się w Sosnowcu 2-ego maja 1931 roku. W 1946 roku zgłosił się na Kurs Pracy Morskiej w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. W 1949 roku został przyjęty do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, którą ukończył po trzech latach. Po ukończenie PSM otrzymał zakaz pływania.
Podjął prace w Zarządzie Portu Szczecin w pilotażu.
W 1956 roku zostało mu przywrócone prawo pływania i dostał skierowanie do Polskich Linii Oceanicznych, gdzie na statkach gdańskiego armatora przepracował trzy lata, po czym zgłosił się do Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, gdzie 1960 roku zdobył dyplom kapitana żeglugi wielkiej .
Dowodził największymi statkami szczecińskiego armatora jak m/t „Czantoria”, m/t „Sokolica czy m/t „Kasprowy Wierch (146 110 DWT), na masowcu m/s „Czwartacy AL.” opłynął przylądek Horn oraz dwukrotnie kule ziemską.
W 1972 roku został wybrany na posła do Sejmu VI kadencji, gdzie aktywnie pracował w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi, która wprowadzała w życie „program odbudowy Floty Narodowej” oraz budowę Portu Północnego.
Po zakończeniu kadencji posła w 1978 roku otrzymał nominacje I Zastępcy Dyrektora Naczelnego do Spraw Pracowniczych PŻM - na tym stanowisku pracował do końca 1980.
Na początku 1981 roku został konsulem do spraw morskich w Nowym Jorku, gdzie pracował przez następne 5 lat.
W 1986 roku po powrocie do Szczecina wraca do pracy w macierzystym przedsiębiorstwie, wraca do ukochanego zawodu, ostatnim statkiem, na którym żegna się z morzem jest m/s „Uniwersytet Śląski „w 1993 roku.
Będąc już na emeryturze wykładał w Ośrodku Szkolenia Ratownictwa Morskiego przy WSM w Szczecinie.
Kapitan Ryszard Wasik umarł 22 marca 2021 roku, został pochowany 31 marca 2021 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
 
 
Dnia 2 lutego 2021 r. odszedł na wieczną wachtę kapitan żeglugi wielkiej Jan Zygmunt Prüffer – zasłużony człowiek morza, w przeszłości m.in. pilot morski, a także dziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
 
Urodził się 14 listopada 1931 r. w Warszawie. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1948 został przyjęty do Szkoły Jungów w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego. Po jej ukończeniu i pomyślnym złożeniu egzaminów wstępnych, 4 września 1949 r. rozpoczął naukę na Wydziale Nawigacyjnym Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Praktyki morskie odbył na „Darze Pomorza” i na „Zewie Morza”. Był prymusem swojego rocznika. Później pracował w szkolnictwie morskim.
 
Pod koniec 1953 r. był zatrudniony w rezerwie Polskiej Żeglugi Morskiej, ale nie otrzymał zezwolenia na pracę na statkach morskich. Opinia służb bezpieczeństwa zamknęła mu wówczas możliwość zatrudnienia w PŻM i PLO. W latach 1954–1970 pracował w pilotażu Zarządu Portu Szczecin–Świnoujście, następnie w reaktywowanej w 1963 r. PSM, przekształconej w 1969 w Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Ukończył też studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na początku lat 70. był dziekanem wydziału nawigacyjnego WSM.
 
Przez prawie 30 lat (1968–1995) pełnił funkcję ławnika Izby Morskiej w Szczecinie i przez jedną kadencję ławnika w Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdańsku. Był członkiem Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Szczecinie i stałym współpracownikiem Pracowni Historii Akademii Morskiej.
 
 
6-go listopada 2020 w Nowogardzie zmarł kpt. ż. w. Jerzy Tobiański.
 

Urodził się 28 lipca 1925 r. w Mierzączce Małej, gm. Dłutów.
 

Dnia 14 grudnia 1947 ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie i awansowany został do stopnia podporucznika. W styczniu 1949 r. został wydalony z wojskowej służby zawodowej ze względów politycznych, głównie za przynależność do Armii Krajowej.
 

Od roku 1952 do 1979 wraz z rodziną mieszkał w Świnoujściu, a od roku 1979 w Szczecinie.
 

W latach 1955 do 1984 pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "ODRA" w Świnoujściu na różnych stanowiskach oficerskich, a od roku 1971 r., po uzyskaniu dyplomu Kapitana Żeglugi Wielkiej, już jako kapitan.
 

Po przejściu na emeryturę w 1984 roku pracował jako kapitan-doradca w firmie Irvin and Johnson w Cape Town w Afryce Południowej (RPA).
 
 
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego 2021 roku w trakcie spełniania swojego kolejnego marzenia zmarł śmiercią podróżnika i odszedł na wieczną wachtę wielki kajakarz Honorowy Kapitan Żeglugi Wielkiej Aleksander Doba.
Członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę