Jednostki - Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej - Akademia Morska w Szczecinie
Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo Akademia Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, w związku z istniejącą sytuacją organizacyjną na uczelni, ma zaszczyt zaprosić na spotkanie do Stella Maris przy Parafii św. Jana Ewangelisty. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 sierpnia o godz. 17:00.

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej rozpoczął swoją działalność w październiku 1976 roku. Powstał z inicjatywy kapitanów, którzy zaproponowali utworzenie organizacji skupiającej środowisko kapitańskie morskiego Szczecina.

Celem działalności Klubu jest:

  • szeroki kontakt z kapitanami żeglugi wielkiej;
  • kontynuacja najlepszych tradycji Polskiej Marynarki Handlowej;
  • szerzenie propagandy wychowania morskiego i tradycji morskich wśród młodzieży;
  • wzajemna wymiana doświadczeń zawodowych, zwyczajów w różnych regionach i portach świata;
  • kultywowanie kontaktów towarzyskich w imię dobrej tradycji polskich kapitanów;
  • wzajemna wymiana wiedzy, poglądów, przemyśleń nie tylko zawodowych, ale i ogólnospołecznych.

Tradycyjnie spotykamy się na opłatku wigilijnym z innymi organizacjami morskimi działającymi w naszym mieście. Nasz organizacja jest apolityczna.

Po serii katastrof morskich, które dotknęły polskie środowisko morskie, aby uhonorować pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, Klub wyszedł z inicjatywa budowy w naszym morskim Szczecinie pomnika poświęconego „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Gotowy pomnik, który powstał ze społecznych składek, odsłonięty został 15 października 1989 roku. Poświęcił go ks. Arcybiskup Kazimierz Majdański – ówczesny Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Tradycją stało się, że u stóp tego morskiego epitafium, symbolu wspólnej mogiły marynarzy i rybaków zaginionych na morzach i oceanach, odbywają się capstrzyki rozpoczynające Dni Morza, inauguracje roku akademickiego Akademii Morskiej w Szczecinie. Na apelach w Święto Zmarłych przy pomniku gromadzą się reprezentacje przedsiębiorstw gospodarki morskiej, młodzieży żeglarskiej i społeczeństwa Szczecina, składając kwiaty i zapalając znicze. W rocznice wielkich katastrof morskich oddajemy hołd tym, których morze zabrało. Pomnik jest pod stałą opieką Klubu, który dba też o jego utrzymanie w czystości i porządku.

ZAPRASZAMY KOLEGÓW KAPITANÓW DO NASZEGO SALONU KAPITAŃSKIEGO.

W imieniu Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej

 

dr inż. kpt.ż.w. Krzysztof Pleskacz - przewodniczący

Autor: Administrator Stron Internetowych

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę