Wydział Nawigacyjny

W dniach 9-13.11.2017 roku studenci Koła Naukowego Geodezji i Kartografii "METIRI" we współpracy z Geodezyjnym Kołem Naukowym "EQUATOR" (Uniwersytet Przyrodniczy w Lubinie) wykonali pomiar Jaskini "Dziura" w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) technologią naziemnego skaningu laserowego.  W wyniku pomiaru powstała trójwymiarowa chmura punktów, która po przekazaniu do TPN posłuży jako dokumentacja jaskini, a także w celach promocyjnych.

Kliknij zdjęcie aby wyświetlić chmurę punktów w serwisie Sketchfab (https://skfb.ly/6uT7o)

Współpraca między dwoma ośrodkami naukowymi to kontynuacja wcześniejszych działań podczas, których odbyła się wymiana studentów w maju oraz październiku 2017 roku, a także przygotowane zostało wspólne wystąpienie podczas III Konferencji Naukowo – Technicznej w Lubinie.  Stworzony model to także kolejny element w procesie opracowania technologii prezentacji wizualizacji trójwymiarowych w zależności od zastosowania. Warto wspomnieć, że opracowane już metody to m.in.: video, hologram, VR (wirtualna rzeczywistość), publikacja w serwisach internetowych czy druk 3D. Obecnie trwają intensywne prace nad hologramem w wersji mobilnej, rozszerzoną rzeczywistością (AR) oraz wyświetlaniem map 3D w zupełnie nowy, innowacyjny sposób.

Efekty pracy studentów będą częścią prezentacji podczas stażu na włoskiej uczelni Tuscia University w Viterbo, na który zaproszenie studenci KN METIRI oraz GKN EQUATOR otrzymali po wystąpieniu z prezentacją na III Konferencji Naukowo – Technicznej w Lublinie.

Roman Hałaburda